Ultrazvuk v ordinaci praktického lékaře

Jan Vopěnka  |  8. 2. 2022

Výhody - okamžitá diagnostika pro lékaře (rychlá pomoc pacientovi) i pro pacienta (absence dlouhých objednacích lhůt u specialisty)

Nevýhody - ekonomický aspekt, právní rizika, potřebné know-how

Ultrazvuk v ordinaci praktického lékaře

Úhrada ultrazvukového vyšetření v ordinacích praktických lékařů pojišťovnami je stále ještě otázkou odborné diskuze. Ta se ale s časem vyvíjí spíše pozitivním směrem. Mnoho českých praktických lékařů se proto stále více zajímá o využití UZ přístroje ve svých ordinacích. Některé z nich mohou inspirovat například kolegové z Německa nebo Rakouska, kteří výhody ultrazvukové diagnostiky využívají již několik let. Možnost vyšetřit pacienta okamžitě bez nutnosti čekat na výsledky UZ vyšetření několik týdnů je velmi motivující nejen pro lékaře, ale samozřejmě i pro pacienta. Včasné (třeba i pouze orientační) vyšetření a následné okamžité řešení (léčba, hospitalizace,...) může v některých případech předejít možným komplikacím, zdlouhavému léčení, případně déle trvajícímu stresu pacienta.

I když je vyšetření diagnostickým ultrazvukem pro pacienta pravděpodobně zcela neškodné, právní rizika mohou být veliká. Existuje nebezpečí přehlédnutí nálezu a neléčení pacienta, resp. domněnka pacienta, že přeci doktor udělal sono a nic nenašel, takže další vyšetření tak není nutné. Je proto potřeba pacientům zdůrazňovat, že se jedná o vyšetření orientační a v případě jakýcholiv pochybností pacienta odeslat na odborné pracoviště. Diagnostické vyšetření ultrazvukem, resp. správné čtení/hodnocení ultrazvukového obrazu a prostorová anatomická orientace se bohužel nedá naučit během jednoho víkendového kurzu.

UZ přístroj lze tedy doporučit těm lékařům, kteří se chtějí odborně rozvíjet za hranice běžné rutiny, které to zajímá, baví a neváhají pro něj obětovat peníze a větší množství svého času.

 

zdroj: MUDr. Zdeněk Hess, Ph.D. Ultrazvuk v praktickém lékařství - pokud ano, jak ho používat. Svět praktické medicíny. 2/2020

Co si přečíst dále

MEDtechnic v Barceloně 2023

MEDtechnic v Barceloně 2023

Ve dnech 30. a 31.8.2023  proběhlo setkání evropských distributorů společnosti Vinno. Akce proběhla ve španělském hlavním městě Katalánska - Barceloně.

 

 

 

Otevřít článek MEDtechnic v Barceloně 2023
Vetclasses 2022 - kongres pro praxi malých zvířat

Vetclasses 2022 - kongres pro praxi malých zvířat

V pátek a v sobotu, 7.-8. října 2022 jsme se zúčastnili tradičního kongresu pro praxi malých zvířat VETclasses 2022, který se konal v KC Aldis v Hradci Králové.

Jako vystavovatelé jsme se mohli setkat s našimi stávajícími i novými zákazníky z oblasti veterinární praxe, kteří u našeho stánku soutěžili o 6 lahví kvalitního kutnohorského vína.

Otevřít článek Vetclasses 2022 - kongres pro praxi malých zvířat
Medtechnic na výstavě zdravotnické techniky Medica 2022

Medtechnic na výstavě zdravotnické techniky Medica 2022

Ve dnech 14.-17.11.2022 jsme opět vyrazili na největší výstavu v Evropě zaměřenou na medicínu a zdravotnickou techniku. Medica se konala tradičně v Düsseldorfu. Jde o mezinárodní akci, kde se setkávají tisíce odborníků a firem z celého světa.

Otevřít článek Medtechnic na výstavě zdravotnické techniky Medica 2022