M-mód

Jan Hetlfeiš  |  2. 9. 2021
  • M“ jako motion, zachycení pohyblivé struktury A obrazem
  • až 1000 impulzů / s
M-mód

 


Často využívaný pro své vynikající osové a časové rozlišení struktur,  M-režim  (nebo režim pohybu) je forma ultrasonografie, ve které je vysílána, přijímána a zobrazována graficky jedna skenovací linie. Záznam v režimu M je obvykle zobrazen na vodorovné ose představující čas a vzdálenost souřadnic od měniče, který je odvozen od časového zpoždění od emise ozvěny k odrazu a detekci 6 .

Technika M-režimu (pohybový režim) zlepšila diagnostické možnosti echokardiografie díky vysokému časovému rozlišení. Od počátku 2D echokardiografie bylo navrženo použití dvourozměrného (2D) obrazu jako základu pro analýzu M-režimu na definované linii, nezávisle na orientaci snímače, konkrétně anatomickém M-režimu (AMM). 

AMM vylepšily „plně digitální“ stroje. Ty jsou schopny poskytnout řadu digitálních dat (směr, poloha a načasování) relativně k jakémukoli jedinému echu přijatému z jakéhokoli bodu tkáně. Analýzu AMM lze tedy provádět v libovolném směru, jako „normální“ monodimenzionální echokardiogram. S ohledem na tradiční režim M umožňuje AMM podrobnější analýzu průměrů srdečních komor získanou lineárním měřením, regionálním pohybem stěny levé komory (jak v klidu, tak během napětí) a umístěním pomocných drah. Zejména posouzení pohybu regionální stěny levé komory představuje nejdůležitější cíl této nové techniky, která má za následek výrazné snížení nebo dokonce odstranění omezení v důsledku subjektivního charakteru hodnocení pohybu stěny pomocí 2D echokardiografie.


 

Co si přečíst dále

MEDtechnic v Barceloně 2023

MEDtechnic v Barceloně 2023

Ve dnech 30. a 31.8.2023  proběhlo setkání evropských distributorů společnosti Vinno. Akce proběhla ve španělském hlavním městě Katalánska - Barceloně.

 

 

 

Otevřít článek MEDtechnic v Barceloně 2023
Vetclasses 2022 - kongres pro praxi malých zvířat

Vetclasses 2022 - kongres pro praxi malých zvířat

V pátek a v sobotu, 7.-8. října 2022 jsme se zúčastnili tradičního kongresu pro praxi malých zvířat VETclasses 2022, který se konal v KC Aldis v Hradci Králové.

Jako vystavovatelé jsme se mohli setkat s našimi stávajícími i novými zákazníky z oblasti veterinární praxe, kteří u našeho stánku soutěžili o 6 lahví kvalitního kutnohorského vína.

Otevřít článek Vetclasses 2022 - kongres pro praxi malých zvířat
Medtechnic na výstavě zdravotnické techniky Medica 2022

Medtechnic na výstavě zdravotnické techniky Medica 2022

Ve dnech 14.-17.11.2022 jsme opět vyrazili na největší výstavu v Evropě zaměřenou na medicínu a zdravotnickou techniku. Medica se konala tradičně v Düsseldorfu. Jde o mezinárodní akci, kde se setkávají tisíce odborníků a firem z celého světa.

Otevřít článek Medtechnic na výstavě zdravotnické techniky Medica 2022